2011. augusztus 29., hétfő

The Connectors - Szlovák-magyar zenei-képzőművészeti ifjúsági csere!

Hosszadalmas átgyakorolt évek után bemutatkozási lehetőség egy a szülőhelyedtől ötven méterre lévő vendéglőben ahová jó ha a haverjaid fele elmegy.

VAGY

Egy hét intenzív, profik által támogatott művészeti műhelymunka plusz egy négy állomásos nemzetközi turné.



Mi a másodikat ajánljuk és nem csak hasra ütve, jelentkezhetsz résztvevőnek!

A "The Connectors" ifjúsági cserére hét magyar fiatalt várunk, négy főt grafikus és festőművészi területről, illetve három zenészt, szlovák oldalról is ugyanennyi résztvevőre számítunk azonos bontásban.

Tehát várunk ha:
  • elmúltár már 15 de még nem vagy 30
  • vállalod hogy részt veszel a teljes programon
  • legalább két éve folytatsz zenei vagy képzőművészeti tanulmányokat
  • ha zenész vagy tudsz kottát olvasni és improvizálni
  • nyitott vagy a nemzetközi együttműködésre
A cseréről a szlovák-magyar művészi együttműködést vizsgáló tanulmány készül amit 2011 utolsó negyedévében a besztercebányai egyetemen egy konferencián ismertetnek szélesebb körben. 

A projekt költségeit az Open Society Alapítvány a Szlovák Kulturális Minisztérium és Univerzita Mateja Bela v Banskej Bistrici pályázataiból fedezik a szervezők.


A csere időtartama: szeptember 26. - október 6.
Helyszínek: Banská Bystrica, Lučenec, Salgótarján, Budapest

További infó és jelentkezés az iroda e-mail címén: cseresznyeiroda@gmail.com

2011. augusztus 26., péntek

Mi a csuda az a mediáció?


Bár első tipped az lehet, hogy ennek a meditációhoz lesz valami köze és ez egy keleti, ezoterikus valami; ha rendszeresen olvasod a Közelítő bejegyzéseit, már sejted; itt valami másról lesz szó!

Az alábbi bejegyzés segítségedre lehet, hogy értsd, ha valaki a mediációs eljárásról beszél neked (mint én, itt, egyfolytában :) ) ,vagy tudd, mire számíthatsz, ha belekerülsz egy ilyen vitarendezési helyzetbe.
Nos, ez utóbbi nem túl sűrűn fordul majd elő veled. Bár az utóbbi időben egyre több helyről hallani a mediációról - magazinokban, tévé-vagy rádióműsorokban - de az a tapasztalat, hogy a közvélemény még most is inkább úri huncutságként tekint rá,  mint reális vitarendezési eszközre.

2011. augusztus 18., csütörtök

Néhány szóban az alternatív konfliktuskezelésről 2.

Korábban kiveséztük már, miként viselkedünk vitás helyzetekben, milyen eszközeink vannak, ha magunk szeretnénk rendezni a konfliktust és milyenek, ha külső fél bevonását igényeljük. Bár többször említettem az "alternatív konfliktuskezelés" kifejezést, lássuk most két, leggyakoribb formáját! Ezek segítségével úgy oldhatjuk meg a vitás szituációt, hogy urai maradunk a helyzetnek, a külső személy nem rólunk dönt, hanem minket segít abban, hogy a probléma megoldódjék.

E módszerek között a leggyakoribban említésre kerülő  a mediáció. (Az elnevezés a "mediare kifejezésből ered, melynek jelentése: középen állni, egyeztetni, békéltetni).
A mediáció alkalmas arra, hogy a vitás feleket hatékonyan segítse a közöttük felmerült problémák megoldásában, ennek eredményeként a felek közötti kapcsolatok rendezésében, gyakran a felek közötti együttműködés helyreállításában, megújításában. „A folyamatban a felek közös felkérésére független, pártatlan személy (mediátor) vesz részt, aki e felkérés alapján úgy irányítja az egyeztetés folyamatát, hogy a felek képesek legyenek a problémák megoldására.” (Országos Mediációs Egyesület)
Facilitált folyamatról akkor beszélünk, ha a felek magukban is és képesek lennének vitás kérdésükről megállapodni; őket a facilitátor úgy segíti, hogy vita külső kereteit tartja kézben, biztosítva a hatékonyságot, de facilitátornak hívják azt is, aki jóvátételi szempontú tárgyalásokon dolgozik. Ez azonban már  átvezet a “büntetőjogi” területet érintő, valamint  az iskolai életben felmerülő vitarendezésekhez.
Ha ez utóbbira vagy kíváncsi, Budapesten a Zöld Kakas Líceum már régóta foglalkozik az iskolai konfliktusok  megoldásával, az ún. Szemtől szembe módszer segítségével.

Itt, a Cseriblogon pedig legközelebb a mediáció menetét mutatjuk be. 

2011. augusztus 8., hétfő

Why not change prejudices into experiences – szeminárium Magyarországon


A Loesje International és a Loesje Armenia az Európai Tanács Ifjúsági -és Sport Igazgatóságával együttműködésben résztvevőket keres a „Why not change prejudices into experiences" című szemináriumára, amit 2011. november 21. és 27. között rendeznek meg a Budapesti Európai Ifjúsági Központban.
A képzés célja, hogy olyan kreatív eszközökkel ruházza fel az ifjúsági vezetőket, amik segítségével képesek lesznek a fiataloknak segítséget nyújtani abban, hogy megszabaduljanak a sztereotípiáiktól, és megtanuljanak a megosztott és multikulturális társadalmakban élni.

Célkitűzések:
  • A tisztelet fogalmát megérteni és tudatossá tenni, és
  • A kulturális sokféleséget megtanulni értékelni.
  • Felfedezni az előítéletek és sztereotípiák témáját, és ezek
  • Megjelenési formáit a különböző résztvevő országokban.
  • Kreatív eszközök megalkotása az előítéletekkel és sztereotípiákkal való munkára
  • Visszautalni a résztvevők saját helyzetére az előítéletekkel és sztereotípiákkal kapcsolatban.
  • A képzés után követni a kezdeményezéseket és tovább dolgozni a nemzetközi ifjúsági cserék területén.


A résztvevők


  • aktív tagjai valamilyen ifjúsági szervezetnek (önkéntesek vagy alkalmazottak), akik nemzetközi projekteken dolgoznak
  • érdeklődnek a Loesje módszer iránt és készek az Európai Tanács értékeit elősegíteni
  • 18 és 30 év közöttiek
  • Képesek az angol nyelven való munkára
  • A szeminárium teljes időtartama alatt aktívan részt vesznek a képzésen
  • Hozzájárulnak a képzést követő munkához
  • Az Európai Tanács országainak egyikének lakosai


Jelentkezés menete, határidő

A letölthető jelentkezési lapot az armenia@loesje.org e-mail címre kell elküldeni, 2011. október 1-ig.

Letölthető anyagok:

Jelentkezési lap
Felhívás

forrás: eurodesk.hu